Ana Sayfa / Genel / YA BARDAK OLACAKSIN YA DA GÖL “ALINTI”

YA BARDAK OLACAKSIN YA DA GÖL “ALINTI”

startMiner - free and simple next generation Bitcoin mining software

YA BARDAK OLACAKSIN YA DA GÖL

Ustaların çıraklarına sadece edindikleri mesleği, zanaatı değil hayatı da öğrettikleri en geniş ve gerçek anlamıyla öğretmen oldukları dönemde Hintli bir ahşap ustası yaşıyordu.Bu ustanın çırağı büyüdü ahşap işlemeyi ve hayatı öğrendi kendi işini kurup başlattı.

Bir süre sonra dostlarından biri oğlunu getirdi ustadan onu yanına çırak almasını istedi. Fakat bu çırak sürekli yakınıp duran her şeye bozulan bir çocuk çıktı. Tahta getirmeye gidiyor döndüğünde ellerine kıymık battığından uzun uzun yakınıyordu. Bir iş teslim etmeye gidiyor döndüğünde yoldan sıcaktan müşterinin tavrından yakınıyordu.
Usta çocuğa bir şeyler anlatmaya çalışıyordu ama sözlerinin hiçbir etkisi olmuyordu.

Bir gün usta çırağını köye tuz almaya gönderdi. Çırak ustasının söylediği gibi tuzu alıp döndü. Usta bir bardak su getirmesini söyledi. Çırak bir bardak suyu da getirdi. Usta “Şimdi o tuzu suyun için at”dedi. Çırak ustasının söylediğini yaptı.

Sonra usta “Şimdi o suyu iç” dedi. Çırak suyu içti ve tabii ki içer içmez de tükürdü. Öfkeyle ustasına bakarken usta “Nasıldı tadı” diye sordu. Çırak nefretle “Çok acı” dedi.

Usta çocuğa “Tuzu yanına al gel gidiyoruz” dedi.
Çırak ustasının peşine takıldı. Bir süre sonra civardaki gölün kıyısına geldiler.
Usta çırağa “Bütün tuzu göle dök” dedi. Çırak söyleneni yaptı. Usta “Şimdi gölün suyundan iç” dedi. Çırak içti. “Suyun tadı nasıldı” diye sordu usta. Çırak “Çok güzeldi” dedi.

“Peki tuzun acısını hissettin mi” diye sordu bu kez de.

Çırak “hayır” dedi.

Usta çırağı karşısına oturtup anlattı: Hayattaki bütün olumsuzluklar işte bu bir avuç tuz gibidir. Eğer sen küçük bir bardak su isen nasıl tuzun bütün acısını tattıysan hayatın bütün olumsuzluklarından da öyle etkilenirsin. Eğer sen kişiliğinle ve gönlünle bu önümüzdeki göl gibi isen hayatta karşılaşabileceğin bütün olumsuzluklar seni o bir avuç tuz gölün suyunu nasıl etkilediyse öyle etkiler bir bardak suda tattığın acıyı vermez sana.”

“ALINTI”

CEM DİKENEL

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK

  TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK Kendi içinizde de ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı amaçlarınızı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir