Ana Sayfa / Genel / FİKİRLERE SAYGI

FİKİRLERE SAYGI

 

FİKİRLERE SAYGI

Fikirlerinize saygı duyulmasını istiyorsanız, karşınızdakinin fikrine saygı duymalısınız. Eğer karşınızdaki fikre saygı duymuyorsanız da bunu uygun bir dille söylemek zorundasınızdır. Çünkü bu bir saygınlıktır. Karşı tarafın fikrine saygı duymamanız ve onu kabullenmemeniz gayet normaldir. Fakat bunu karşı tarafa hakaret seviyesine getirerek, onu aşağılayarak, onu küçümseyerek, onun gözünde ki değerinizi düşürmekten başka hiçbir işe yaramaz. O hiçbir zaman sizin seviyenize inmeyecektir. Onun aldığı terbiye buna müsaade etmemektedir. Bu çok ince bir çizgidir.

O çizgi ki aslında hiç kimsenin geçemeyeceği bir çizgidir, ama o içinde olan saygı ve aldığı terbiyeden ötürü hakarete varan söylemlerinizi sineye çekmektedir. Şunu bilmeliyiz ki; kanunen suç işlemiş olan bir kimsenin bile suçu ispat edilemediği sürece masum kabul edilmektedir.

Bu nedenledir ki fikrimiz ne olursa olsun karşıt fikirleri kabullenemesek te bunu savunduğunuz fikrin avantajlarını anlatarak karşı tarafa belli mesajları verebilirsiniz. Fakat onu küçümsemeye devam ettiğiniz sürece o daha güçlü fikirlerle sizin karşınıza çıkacak ve sizin onun gözündeki değeriniz ve sizin fikriniz yok olacak. Kısaca karşıt fikirde olan insanlara hakaret ettikçe ve onları hakir gördükçe onların fikirler daha da değerlenerek ve yayılacaktır.

Cem DİKENEL

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK

  TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK Kendi içinizde de ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı amaçlarınızı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir