Ana Sayfa / SAĞLIK / DR.ALİ AYDIN MAKALELERİ / ANTİBİYOTİK BAĞIMLISI YAPAN HASTALIKLAR “UZM. DR. ALİ AYDIN”

ANTİBİYOTİK BAĞIMLISI YAPAN HASTALIKLAR “UZM. DR. ALİ AYDIN”

ANTİBİOTİK3

ANTİBİYOTİK BAĞIMLISI YAPAN HASTALIKLAR “UZM. DR. ALİ AYDIN”

Bu gruptaki hastalıklar üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE), bronşiolit, zatüre ve krup’dur

Dikkat:

  1. En sık görülen hastalık olan soğuk algınlığı: Soğuk algınlığının en sık etkeni Rhinovirus’dur. Genelde bu enfeksiyon büyük çocuklarda görülür. Ancak bebeklerde de sıktır. Öksürük, hapşırık, aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi bulguların olduğu üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE)’nuna neden olur. Serum fizyolojik burun spreylerinin her iki burun deliğine günde 6-8 hez uygulaması ya da bir bardak suya çeyrek çay kaşığı tuz koyup, iyice karıştırılarak hazırlanan çözeltiden bir enjektöre 1 cc çekilip her iki burun deliğine günde 6-8 kez uygulanması yoluyla birkaç günde basitçe tedavi edilir. ANTİBİOTİK2
  2. Bronşiolit ve zatürenin en sık etkeni Respiratuar sinsisyal virüs(RSV) enfeksiyonu: Eğer 3 yaşından küçük çocuğumuzda ateş, öksürük, hapşırık, aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi bulgular varsa kış aylarında en sık gördüğümüz enfeksiyon olan respiratuar sinsisyal virüs (RSV) enfeksiyonu düşünmek gerekir. Bu virüs ilk önce ÜSYE (üst solunum yolu enfeksiyonuna); 2-3 gün sonra küçük hava yollarında iltihaba neden olarak bronşiolite, bazande 3. günden sonra akciğer dokusunun tutulmasıyla ilişkili zatüreye neden olur. ÜSYE’nu sırasında serum fizyolojik burun spreylerinin her iki burun deliğine günde 6-8 kez uygulaması ya da bir bardak suya çeyrek çay kaşığı tuz koyup, iyice karıştırılarak hazırlanan çözeltiden bir enjektöre 1 cc çekilip her iki burun deliğine günde 6-8 kez uygulanması yoluyla birkaç günde basitçe tedavi edilebilir. Serum fizyolojik ya da tuzlu su karışımını etkisi ile genelde arka geniz boşluğu, boğaza yerleşen virüslerin hücre zarları kolayca patlayıp parçalanır. Virüs böylece ölür. Böylece bir nebzede olsa bronşiolit ve zatürenin önüne geçilebilir. Çocuğumuzdaki bronşiolit ve zatüre durumunda genelde çocukta gece kesilmeyen öksürük atakları, hışıltı olur. Balgam çıkarmada görülebilir. Çocuğun nefes alması zorlaşır, çok sık nefes alır. Nefes darlığından dolayı bu çocuklarda kusmada sıktır.
  3. Grip enfeksiyonunun en sık etkeni; İnfluenza enfeksiyonu: Bu hastalık tüm çocuklarda görülür. Hastada 39 ° ve üzeri ateş, kırgınlık, halsizlik, kas ağrısı,  öksürük, hapşırık, aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi bulgular görülür. Bu enfeksiyonda kış aylarında sıktır. Bu enfeksiyonun en önemli özelliği ikincil bakteriyel enfeksiyon sıklığının en sık görüldüğü enfeksiyon olmasıdır. Yani bakterilere bağlı tonsillit, sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatüre 3. günden sonra genelde görülür. Bu durumlarda antibiyotik tedavisi gerekir.
  4. Krupun en sık etkeni, Parainfluenza enfeksiyonu: Kış aylarında krup hastalığı olan çocuklar acile boğulur tarzda öksürük, köpek havlar tarzda öksürük, hafif ateş <38, 5 ° ile başvurur. Burada enfeksiyon etkeni ses telerinde aşırı iltihaba ve şişliğe neden olur. Borudan üfleme tarzında ses duyulur. Evdeki en iyi tedavi yaklaşımı pencerelerin açılması ya da balkonda gezilmesi ile soğuk havanın teneffüs edilmesi, buzdolabı kapağında birkaç saat beklemiş soğuk sudan içilmesi, sabah akşam dondurma yedirilmesi etkili tedavi yöntemleridir. 3. günden sonra havlar tarzda öksürük ve ateş devam ediyorsa en sık etken kapsüllü bakteri enfeksiyonlarıdır. İşte bu durumda antibiyotik elzemdir.

 

 

Uzm. Dr. Ali Aydın

İstanbul Tıp Fakültesi

Çocuk Nöroloji Bilin Dalı

 

 

 

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.