Ana Sayfa / SAĞLIK / DR.ALİ AYDIN MAKALELERİ / BİR KURU SOĞAN, BİR DİLİM EKMEK “UZM.DR. ALİ AYDIN”

BİR KURU SOĞAN, BİR DİLİM EKMEK “UZM.DR. ALİ AYDIN”

Processed with Moldiv

BİR KURU SOĞAN, BİR DİLİM EKMEK “UZM.DR. ALİ AYDIN”

-Sofralarımızda en yaygın kullanılan sebzelerden biri olan soğan çok faydalı bir besindir. Besin değerleri zengindir. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor, demir, tiamin ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengin olan soğanın içerdiği diğer etken maddeler sayesinde de pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

SOĞANIN FAYDALARI

-Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.

-Başta kanser olmak üzere birçok hastalığının nedeni olan serbest radikallerin vücuttan kolayca atılmasını sağlar.

-Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Yüksek tansiyonu düşürür.

-Stres giderici ve balgam söktürücü etkileri vardır. Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Genel anlamda solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon sorunlarını ortadan kaldırır. İçeriğindeki sulfosid nedeniyle antibiyotik özelliğine sahiptir. Öksürüğe ve yüksek ateşe karşı soğan suyu ile bal karışımı anlık sonuç verebilir. Hastalıkların yayılma hızını azaltır ve daha etkin bir şekilde tedavi eder.

-Doğal antibiyotik özelliğinden dolayı kalp ve damar sağlığına ciddi katkıda bulunur. Kanı temizleme özelliği sayesinde damar tıkanıklıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırır. Ayrıca kalp sağlığını tehdit eden ve birçok hastalığa neden olan serbest radikallerin bünyeden hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.i (19)

-Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan şeker hastalarına faydalıdır. Soğanın en önemli görevlerinden bir tanesi de kandaki insülin seviyesini sağlıklı seviyede tutarak şeker hastalığının genel anlamda vücuda verebileceği hasarlardan sağlığı korumaktır. Soğan, kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tutar ve iyi kolesterol seviyesini de korur. Çiğ soğan tüketimi, yemek sonrasında kandaki kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürür.

-Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur ve tekrar oluşmalarını önler.

-Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Özellikle soğan suyu yanık ve böcek ısırmaları sonucu deride meydana gelen sorunları ortadan kaldırabilir. Soğan suyu zarar gören kısma uygulandığında biraz yanma hissi verebilir ama tedavi edici özelliği vardır. Yaralarda meydana gelebilecek olası iltihap ve enfeksiyonların oluşmasına engel olur. Mikropları kırıcı özelliğinin yanında hücrelerin yenilenmesini ve onarılmasını sağlayarak tedavi sürecini hızlandırır.

-Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.     Ciltte çıkan iltihaplı sivilce ve aknelerde tedavi edicidir.

-Kadınlarda meydana gelen çikolata kisti (endometriosis) ve miyom oluşumlarını engeller.

-Polikistik over sendromu tedavisinde faydalıdır.
-Kadınların yaşadığı adet düzensizliğini, menapoz sıkıntılarını, vajinal akıntıyı azaltır.
-Kıl dönmesinde soğan suyu içilmesi etkilidir.

-Karaciğerin çalışmasını düzenler.

-Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler.

-Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir.

-Uyku problemi çekenlere faydalıdır.

-Hafızayı güçlendirir.

-Cinsel gücü arttırır.

-Kemik erimesine karşı etkilidir. Düzenli olarak soğan veya bal ile karıştırılmış soğan suyu yaşlılık döneminde oluşabilecek kemik sorunlarına karşı etkili bir şifa kaynağı olabilir.

-İçerdiği asitler özellikle bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkilidir.

-Vücutta meydana gelen yağlanmayı azaltacağından kilo vermeyi kolaylaştırır. Gazın giderilmesine yardımcı olur.

-Saç, diş ve cilt sağlığı için gerekli olan önemli besin maddeleri içerir.

-Prostatta oluşan iltihapları azaltıcı etkileri nedeniyle, ağrıların azalmasına yardımcıdır.

SOĞAN NASIL TÜKETİLİR

-Taze ve kuru soğan olarak iki şekli de tüketilir. Çiğ olarak, salatalarda ya da pişirilerek yemeklerde kullanılır.Bir baş soğan 4-5 parçaya bölündükten sonra 5 dakika kadar kaynatılıp ılıtıldıktan sonra elde edilen bu soğan suyu çay gibi içilirse soğun algınlığı gibi hastalıklarda oldukça faydalıdır. Bu çay aynı zamanda pek çok hastalıkta başvurulan soğan kürü için de kullanılmaktadır.

Bir kuru soğan, bir dilim ekmek…

UZM. DR. ALİ AYDIN

Dr Ali AYDIN

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.