Ana Sayfa / SAĞLIK / DR.ALİ AYDIN MAKALELERİ / ÇOCUKLARDA MİGREN “Uzm. Dr. Ali AYDIN”

ÇOCUKLARDA MİGREN “Uzm. Dr. Ali AYDIN”

 

i (12)

ÇOCUKLARDA MİGREN “Uzm. Dr. Ali AYDIN”

Çocuklarda baş ağrısının en sık nedeni sinüzit değil, migrendir.

Migren baş ağrıları 10 yaşından küçük çocuklarda erkeklerde, 10 yaşından büyük çocuklarda ise kızlarda daha sıktır. Sık karın ağrısı, sık baş dönmesi, sık kusma, başını devamlı bir tarafa devamlı bükme gibi migren öncesi bulgulardan herhangi birisi olan 5 yaşından küçük çocuklarda; eğer çocuk başını tutuyorsa, gösteriyorsa en olası hastalık migrendir.

5 yaşından büyük çocuklar baş ağrısını rahatlıkla ifade eder. Neren ağrıyor denildiğinde en sık alın bölgesini gösterir. Çünkü en sık görülen öncü bulgusu olmayan migren olan aurasız migrende her iki şakak ve alın bölgesinde zonklama tarzı ağrı olur. Bu ağrıya bulantı ve kusma, ışıktan, gürültüden rahatsız olma eşlik edebilir.

migren-u-detej2 (2)

Çocuk uyuma ihtiyacı hisseder. Uyuduktan sonra ağrı kaybolur. Genelde tedavi edilmeyen ağrı atağı dakikalar hatta saatlerce sürebilir. En etkin tedavi baş ağrısı sırasında 10 mg/kg ibuprofenin ağızdan verilmesidir. Migren ataklarını tetikleyen yiyecekler çocuklara kısıtlı verilmelidir. Migren rejiminde cips, kola, hazır meyve suyu, salam, sosis gibi monosodyum glutamat içeren besinler, çikolata, bisküvi hiç verilmemeli, peynir ve tavukta kısıtlı verilmelidir.

Eğer migren rejimine uyulursa örneğin ayda 6 kez baş ağrısı atağı geçiren çocukta bu atak sayısında %50 oranında azalma sağlanabilir.

Klasik (öncü bulgusu olan migren) daha az görülür. Genelde başın bir tarafında zonklayıcı ağrıdan önce gözde kararma, ışık çakma, kelebek görme, renkli top görme gibi bulgular olur.

Bu bulgulardan herhangi birisi baş ağrısının başlayacağını gösterir. İşte o zaman 10 mg/kg ibuprofen verilmesi gelişecek olan baş ağrısının giderilmesinde etkilidir. Klasik migrendede migren rejmine uyulmalıdır. Eğer migren rejimine uyulursa örneğin ayda 3 kez baş ağrısı atağı geçiren çocukta bu atak sayısı 1’e inebilir.

 

Uzm. Dr. Ali AYDIN

Dr Ali AYDIN

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.