Ana Sayfa / Genel / İNSAN NEGATİFLİKTEN NASIL KURTULUR

İNSAN NEGATİFLİKTEN NASIL KURTULUR

feed-sparrows-1680x1050

İNSAN NEGATİFLİKTEN NASIL KURTULUR

Öncelikle insan hayatında bazı dönemler çok kötü geçer. Bu tesadüf mü ya da kader mi bilinmez. Fakat çoğunluğumuz bu gibi durumlarla hayat içerisinde karşılaşmışızdır. Bir dostum son beş yılın en az üç yılını bu şekilde geçirdi ve geçirmeye de devam ediyor. Her şey ne kadar üzerimize gelirse gelsin bu durumun bir gün değişeceğine dair içerimizde bulunan umut eğer kaybolmadı ise bir çıkış yolu mutlaka bulunacaktır. Hz  Mevlâna sözünde ne kadar güzel demiş Hayat sana arka arkaya dikenlerini gösteriyorsa sakın üzülme, aksine sevin. Çünkü çok yakında gülü de gösterecektir.”

Netice itibarı ile şu anki yaşamış olduğumuz hayattan bizler sorumluyuz. Çünkü geçmişte yaptığımız seçimler, şu anda ki hayatımızı etkilemektedir. Bu nasıl görmek istediğinize bağlı, geçmişte yapmış olduğumuz doğru ya da yanlış tercihler, bu günkü yaşamımızı olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir. Sonuçta geçmişte hata da yapmış olsak, o hatalara bakarak veya etrafımızda doğru yönde gittiklerini gördüğümüz insanların gittikleri yoldan, onların bıraktıkları izleri takip ederek yolumuzu değiştirmemiz gerekmektedir.

Bizler gibi orta yaşı geçmiş insanların kaybedecek zamanları olmadığı için bu konu da daha dikkatli olarak kalan zamanımızı çok iyi ve verimli bir şekilde kullanmalıyız. Bundan dolayı çevremizdeki negatif insanlardan ve olaylardan elimizden geldiğince uzak durarak kendimizi olabildiğince pozitif ve olumlu duygulara yönlendirmeliyiz. Bunun için sabahları erken kalkıp yürüyüş yapabiliriz. Daha sağlıklı beslenerek kendimize ve sağlığımıza önem vermeliyiz. Bunun  yanında sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmeliyiz. Etrafımıza pozitif duygularla yaklaştığımızda, olumlu enerjimiz den etkilenerek insanlarında,  pozitif duygulara yönelmesini sağlarız.

Yazımı yine Hz. Mevlâna ‘ nın güzel bir deyişi ile bitirmek isterim. “Sabret ki her şey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabret ki her şey gönlünce olsun.”

15087_p_13_1430579655_256

 

Yazan: Cem Dikenel

 

 

 

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK

  TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK Kendi içinizde de ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı amaçlarınızı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.