Ana Sayfa / SAĞLIK / DR.ALİ AYDIN MAKALELERİ / VÜCUTTAN RADYASYON NASIL ATILIR ‘’Uzm. Dr. ALİ AYDIN’’

VÜCUTTAN RADYASYON NASIL ATILIR ‘’Uzm. Dr. ALİ AYDIN’’

Do-Cell-Phones-Give-You-Cancer

Pek çoğumuz radyasyonla iç içe yaşıyor olsak da aslında çok zararlı olduğunu bilmemize rağmen önlem almıyoruz. Radyasyona maruz kalmamak ve vücuttaki radyasyonu atmak için dikkatli olmak gerekmektedir. Vücuda aldığımız radyasyonu azaltmakla işe başlamalıyız. Cep telefonlarını en az 2 metre uzağımızda bulundurmalı ve mümkünse oturduğumuz ya da uyuduğumuz odanın sınırları içine almamalıyız. Bunun yanında elektronik ev aletlerini prizden çekerek radyasyon yayılmasını engelleyebiliriz. 5 yaşından küçük çocuklarımızı x-ray cihazlarından (güvenlik kontrol kapılarından) geçirmemiz gerekiyor.

Bilgisayarlı tomografi (BT) sırasında yayılan radyasyon; sağlığımızı önemli ölçüde tehdit ediyor. Radyasyonun vücutta yarattığı hasarın altında serbest radikaller yatıyor. Doğada serbest radikallerle savaşan birçok antioksidan içerikli besin bulunur. Bu besinler, vücudumuzu BT taramasından kaynaklanan radyasyondan korumaya yardımcı olur. BT taramasından önce resveratrol , kesretin, birkaç fincan soya sütü, kurkumin, ginseng, ginkgo biloba, çinko tüketilebilir. BT taramasından sonra bol miktarda kefir ve su tüketin.

Meyan kökü, hint üzümü, şeker pancarı, melatonin kapsül, ginseng kapsül, biberiye, yeşil çay, keçi boynuzu, yosun (sprullina), portakal ve nar suyunda bol miktarda bulunan antioksidan vitaminler (A,C,E vitamini), beyaz lahana suyu, tarçın, dağ kişnişi, sinemaki radyasyonun neden olduğu serbest radikalleri temizleyecektir.

Aynı zamanda vücuttaki radyasyonu atan bitkileri tüketebiliriz. Özellikle sarımsak ve soğan tam bir antibiyotik etkisine sahiptir. Yemeklerin içinde ya da yanında bol bol sarımsak tüketmek sağlığımız için çok faydalıdır. Bunun yanında böğürtlen, çilek, portakal, üzüm yemek de antioksidan etkisi yaratır ve vücuttan radyasyonun atılmasına olanak sağlar. Biberiyenin ve çörekotunun da radyasyonu attığı bilinmektedir. Özellikle günde bir ya da iki bardak biberiye ve yaşil çayı tüketmek antioksidan görevi görecektir. Bu çaylar zayıflamanıza da destek olur.

Bol su içmekte kanı tazeler ve daha dinç olmanızı sağlar. Aynı zamanda radyasyonun en çok zarar verdiği cildi de tazeler ve açık yaraların kapanmasına destek olur. Zeytinyağı ise yine hakiki olursa çok faydalı bir antibiyotik çeşididir. Doğal yollarla hem sağlıklı beslenme hem de radyasyonu vücuttan atma için yarar sağlar. Odanızda kaktüs bulundurabilirsiniz. Kaktüs radyasyonu çeker ve sizi radyasyonun olumsuz etkilerinden kurtarır. Radyasyondan uzaklaşmak için bol oksijenli (ormanlık) alanlarda bulunmanız da gerekir. Ormanlık alanlar ve duş yapmak topraklama yapıp radyasyonu çekecektir.

Hocalarımın bilgisi denizse, benim bilgim bu denizdeki bir damla su bile değildir…

Uzm. Dr. Ali Aydın Çocuk Nöroloji Bilim Dalı

draliaydin@outlook.com

Dr Ali AYDIN

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir