‘’MOTİVASYON NEDİR ?’’

Genellikle motivasyon, bir işi yapmak için duyulan istek olarak tanımlanmaktadır. Psikoloji literatüründe motivasyona genel olarak verilen isim ”güdü” dür.
Kişinin kendisini veya çevresel etkenleri göz önüne alarak harekete geçme isteğini ifade etmektedir. Söz konusu isteğin derecesi, gerçekte o işin yapılıp yapılmama durumunu belirlemektedir.
Motivasyonu buraya kadar ”bir işi yapmak için güçlü bir istek” gibi tanımlasak da aslında güdü salt istekle tanımlanamaz. İstek motivasyon için adeta bir başlangıç noktasıdır. Oysa, motivasyonu işe başlama isteğinin sonrasındaki süreç içinde de değerlendirmemiz gerekmektedir. Daha açık bir ifade ile, motivasyon işe başlamayı sağladığı gibi işin devamlılığının da en temel itici gücüdür.

Bir ihtiyaç olmaksızın, bireylerin ‘‘motive olabilme olanağı” yoktur. Yani motive olabilmek için bir ihtiyacın giderilmesine yönelik bir düşünce sürecinin başlamış ve sonucunda da zihnin ihtiyacın giderilmesine yönelik bir karara varmış olması gerekmektedir. Süreç bu şekilde işlediği içinde motive olabilmeyle ihtiyaçların tespit edilmesi, ihtiyaçların giderilmesine yönelik zihinsel sürecin oluşması ve bunun sonucunda da bir kararın alınması arasında güçlü bir ilişkiden söz edilebilir.

Facebook ta MOTİVASYON ( https://www.facebook.com/motivasyoncemdikenel/ ) isimli bir sayfam ve MOTİVASYON ( https://www.facebook.com/groups/motivasyonkulubu/ ) isimli bir grubum bulunmaktadır. İlgilenirseniz eğer takip edebilirsiniz.

 

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK

  TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK Kendi içinizde de ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı amaçlarınızı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.