Ana Sayfa / Genel / ZAMAN KALDIRACI

ZAMAN KALDIRACI

Sevgili okuyucularım, bu gün sizlere benimde yeni öğrendiğim, fakat insanlığın varoluşundan beri olan bir zenginlik formülünden bahsedeceğim, bunun ismi ‘’ZAMAN KALDIRACI’’ bizlere hiçbir zaman bunun formülü öğretilmedi. Çünkü zenginliğin arkasındaki ‘’SIR’’ bunda gizli idi. Senelerce bizlere maaşlı işlerin avantajları ve garantisinden bahsedildi. Bizlerde bu ‘’Öğrenilmiş Çaresizlik’’ iç güdüsüne uyarak hiç sorgulamadan buna boyun eğdik.

Baktığımız zaman etrafımızda senelerdir ticaretle uğraşıp, didinen ve emek harcayan dostlarımız ve yakınlarımız oldu. Çoğu da bir kısırdöngü içerisinde dönüp durmakta, kimisi ise bunun farkına vararak zararın neresinden dönersem kardır mantığı ile maaşlı işlere sığındı. Fakat günümüzde en riskli işler ‘’Maaşlı İşler’’ çünkü en ufak bir kriz ortamında direkt olarak işçi çıkarmayı öncelikli kar sayan bir algı ile yürütülüyor bu tarz işler. Kendi işimizi yapmakta şu devirde çok büyük bir risk, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye de açılan her 100 işletmeden 82 tanesi ilk üç yıllarında sermayelerini bile çıkartamayarak batmaktadır. Bu da bize kendi işimizi kurmamızın ne kadar riskli olduğunu kanıtlamaktadır.

Ne iş yaparsak yapalım, ne iş kurarsak kuralım öyle bir sistem kurmalıyız ki ilk başta koyacağımız efor daha sonra bizden bağımsızlaşsın ve hatta belli bir süre sonra bu kurduğumuz sistem bize katlayarak gelir getirmeye başlasın. Hatta biz sistemin başında bulunmasak bile bize katlanarak gelir getirmeye devam etsin. Bununla ilgili Dünya nın en zengin insanlarından olan Robert T. KIYOSAKI’ nin yazmış olduğu ‘’Zengin Baba Yoksul Baba’’ kitabında detaylı olarak bilgi vermektedir. Böyle sistemlere örnek olarak; sermaye gücüne dayalı Otel, Özel Hastane ve Özel Okul gibi gelir getiren ama çok büyük sermayeler isteyen yatırımlar vardır. Yada günümüzde en popüler işlerden olan Yeni Nesil Pazarlama (NEXT GENERATION MARKETING) yapılabilir. Burada en önemli faktör yapılan işin ne kadar ciddiye alındığıdır. Ne iş olursa olsun yaptığımız işi ciddiye alarak ve saygı duyarak yapabilirsek eğer, yolumuza çıkan engelleri aşarak sonunda başarıya ulaşabiliriz.

NEXT GENERATION MARKETING (Yeni Nesil Pazarlama) her sektörde olan Fanatik Müşteri diye adlandırılan sınıfın, yani firmaların gönüllü elçiliğini yapan müşterilerin, bunu yaparken para kazanmalarını sağlayan bir sektördür. Burada dikkat edilecek önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi çalışılacak ‘’FİRMA’’ ve bu firmanın uygulamış olduğu pazarlama planıdır. Türk Toplumunda bu tarz işlere tamamen ön yargı ile bakılmaktadır. Fakat şirket ve pazarlama planı yüzde yüz inceletildiği takdirde, bu önyargılardan arınarak düzenli ve planlı olarak çalışma sonunda neler başarılabileceği son yıllarda örneklerini çoğaltmaktadır.

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır.

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK

  TEK KİŞİ İLE SİNERJİ YAKALAYABİLMEK Kendi içinizde de ekip çalışması yapabilirsiniz. Farklı amaçlarınızı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.