NONİ MEYVASI ( Morinda Citrifolia )


NONİ MEYVASI ( Morinda Citrifolia )

Noni ( Morinda Citrifolia )  yalnızca Güney Pasifik’te bulunan volkanik adalarda, bodur ağaçların olduğu çalılık alanlarda yetişiyor ve ekildikten 10 hafta sonra meyve vermeye başlıyor. 18 ay içinde olgunlaşan Noni, ayda 4 ila8 kg arasında meyve veriyor. Yaklaşık bir patates büyüklüğünde ve oldukça sert kabuklu olan Noni meyvesi olgunlaştıkça acılaşıyor, ağır bir peynir kokusuna sahip oluyor. 3-6 metre boylarında; karşılıklı dizilişli, 10-25 cm uzunluk ve ve 5-17 cm genişlikteki, sivri uçlu, belirgin damarlı, yumurtamsı, parlak yeşil yapraklarını dökmeyen, başçıklar oluşturarak beş taçyapraklı beyaz çiçekler açan bir ağaççıktır.

‘‘Yaşam Meyvesi” ve ‘‘ Ölümsüzlük Bitkisi” gibi tanımlamalarla anılan Noni, Batı dünyasının tarafından Birinci Dünya Savaşı sırasında keşfedilmiş, son yıllarda 50’den fazla bilim adamının araştırmalarına konu olmuş ve bu araştırmalar sonucunda da şaşırtıcı bulgular elde edilmiştir. Noninin bileşiminde potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir gibi mineraller, C, B1, B2, B6 ve E vitaminleri, alkaloitler, steroller, antioksidanlar, amino asitler bulunur.

Sadece Pasifik adalarında yetişen noni meyvesi, yerli halk tarafından vücut fonksiyonlarını düzene sokmak için çoğunlukla içecek olarak tüketiliyor. Geleneksel Polinezya, Havvai ve Tahiti, Çin, Hindistan gibi ülkelerde halk hekimliğinde 2 bin yıldan fazla zamandır kullanılan bu bitki, halk arasında “eskilerin aspirini” olarak biliniyor.

Tropik meyvelerin en şifalısı olarak bilinen Noni, yılın her mevsimi nemli ve sıcak iklimde, volkanik topraklarda yetişmesi sayesinde enzim zenginliği içermektedir. Cilt güzelliği ve kalp damar hastalıkları açısından çok fayda sağlayan noni meyvesi hint dudtu olarakta bilinmektedir.

NONİ MEYVASININ FAYDALARI

Vücudun DNA’ya zarar veren serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı olan potansiyel bir antioksidandır. Ayrıca, yüksek kan basıncını, kan damarları problemlerini, düzensiz kalp atışlarını ve kalp problemlerini tedavi etmek için de kullanılmaktadırBağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı direnci artırır.

Cildi geçleştirir ve güzelleştirir. Saç problemlerinde oldukça etkilidir. Kalp damar hastalıklarında faydalıdır. Vücuttaki DNA yapısını korur. Yüksek kan basıncını ve düzensiz kalp atışlarını düzenler. Hücrelerin besinleri obsorbe etmesini düzenler. Artrite ve burkulmalara karşı iyileşmede yardımcı olur. Allerjilerde faydalıdır. Astım için faydalıdır. Yüksek tansiyonu düzenler.

Böbrek rahatsızlıklarına yararlıdır. Bas ağrılarına iyi gelir. Depresyona karşı oldukça faydalıdır. Strese karşı etkili olduğu ve düşünme yeteneğini artırıcı kalbi destekleyici, Kas gelişimi artırıcı bir bitkidir. Kadınlarda ve erkeklerde cinsel gücü artırıcı özelliği bulunur.

Zayıflatıcı özelliği vardır. Rahat bir uyku uyumayı sağlar. Kanser, AİDS, yaşlanma, şeker, yüksek tansiyon, depresyon, eklem iltihabı (arthrite), kas ve baş ağrıları, bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanseri önlemek ve kilo vermek için kullanılır. kanser tedavisi sırasında kullanılan Noni’nin alınan ilaç miktarını düşürmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

NONİ MEYVASININ KULLANIMI

Yapraklar sivilce ve yaralara lapa olarak sarılır. Noni meyvelerinden özel bir takım işlemlerden sonra meyve suyu elde edilir. Ayrıca el yüz kremi, şampuanlar ve kozmetik madde yapımında kullanılır.

Noni meyvesi , sabah ve akşam saatlerinde aç karna tüketilir; ve noni nin kullanımının gerçekleştirmesinin öncesindeki yarım saat ile, sonrasındaki yarım saatte, kesinlikle katı ya da sıvı hiç bir şey tüketilmemelidir ki noninin faydalarından gerçek anlamda yararlanılabilsin.

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir