Ana Sayfa / SAĞLIK / NİTRİK OKSİT

NİTRİK OKSİT

Nitrik Oksit vücut tarafından doğal olarak üretilen hücreler arası iletişimi sağlayan bir gaz türevidir.

Fakat vücudumuz direk olarak Nitrik Oksit üretmez, bunun yerine arjinin isimli bir amino asit üretir. Temel olarak kan damarlarının genişlemesini ve kan akışının daha rahat olmasını sağlar. Ayrıca, bağışıklık sitemi, hücre ölümleri, hücre motilitesi’nde rol oynar.

Dinlenme süresi kısalır

Antrenman öncesi ve antrenman sonrası alınan N.O artırıcılarla kan akışınızı direk kaslara yönlendirmiş olursunuz. Damarlardan geçen her kan içinde alınan etken maddelerin ulaştırılması sayesinde kaslarınızın kısa bir süre içerisinde dinlenme sonraki antrenmana formda girmenizi sağlayacaktır. Yoğun antrenman yapan sporcular için iyi bir alternatiftir. Sadece vücut sporu ile uğraşanlar değil, futbol, güreş, yüzme, boks, kickboks, fitness gibi bir çok spor dalı ile ilgilenenler içinde eşsiz bir üründür.

Yorgunluk yok olur

Kafein etkisi gibi olmasa da vücutta oluşan yorgunluğu giderici etkisi vardır. İşten çıkıp spor salonuna gidenler için alternatif  olabilir. En önemli faydalarından biri de yüksek tekrarlar ile performans gösteren sporcular içindir. Özellikle diyet zamanlarında Nitrik Oksit‘in faydası gereklidir. Laktat asit dengesini sağlayabilmek için N.O artırıcı ürünler oldukça faydalıdır. Yorgunluğu, antrenman sonrası gelişememe durumunu minimize eder.

Dayanıklılık artar

Dayanıklık sporuyla ilgilenenler (bisikletçi, koşucu, futbolcu gibi), Nitrik Oksit seviyelerinin artışıyla kan akış hızı ve düzenliliği sayesinde nefes almaları, kas ve kan metabolizmaları daha iyi işleyecek ve performansının artışı sağlayacaktır. Özellikle son yıllarda NBA ve bisikletçilerin N.O ürünleri yoğun kamp dönemlerinde neden kullandıklarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Isı kontrolü sağlar

Kas gelişimi ve performans artması tarafında vücut ısısının kontrol edilmesi ve denge sağlanması çok önemlidir. Yoğun antrenmanlarda vücut ısıyı koruyabilmek için enerji harcar. Bu işlem sonrasında terler, toksinleri atar ve iç  mekanizmanın sıcak olmasını sağlarız. Nitrik Oksit artırıcı ürünler kullanarak kan akışımızı kaslara ulaştırırız. Kan dolaşımı antrenman sırasında daha aktif ve canlıdır. Bu şekilde vücut ısımız yüksek enerji gerektirmeden korunmuş olur. Antrenman sonrası kaslarımızın gelişim göstermesi için ısı ve enerji harcanması devam ettiği düşünlürse, antrenman sonrasında alınacak N.O artırıcılar ile kas gelişimine önemli oranda katkı sağlamış oluruz.

Glukoz emilimi artar

“American Journal of Endocrinology and Metabolism” ‘de yapılan araştırma sonuçlarına göre; L-Arjinin (N.O artırıcı) kullanımıyla Glukoz alımına hız kattığı ve güçlendirdiği bildirilmiştir. Kas hücreleri N.O artırıcı maddesi ile görevlerini daha hızlı tamamladığı belirtilmiştir. Bu kaslarımızın enerji depolarını koruyan Glukoz sayesinde yağlarımızın enerjiye çevrilmesi ve kullanılması konusunu ortaya çıkartıyor. Uzmanlar, diyet döneminde alınan N.O artırıcılar sayesinde yağ yakımı hızlanacağını açıklanmışlardır.

Motivasyon maksimuma çıkar

Bir çok gıda takviyesinin sporcular üzerinde olumlu yönde psikolojik etkisi ve faydası vardır. N.O artırıcı ürünlerde ise sadece psikolojik değil, gözle görülür etkilerden bahsetmek mümkün. Sporcular gıda takviyesi ürünlerinde günler, haftalar hatta ürüne göre aylar sonra fayda görmektedir. N.O takviyesinin faydasını ise, hemen antrenman’da görürler. Kaslarının gelişmesini isteyen sporcular biceps antrenmanı sonrası kaslarının büyüdüğünü ve damarlarının belirginleştiğini görmek ister. İşte N.O artırıcı takviyelerle bu bahsettiğimiz sonuçlara kavuşabiliyorsunuz. Bu hemen kalıcı bir görüntü olmasa da antrenman sonrası sizi motive edecektir.

 

Hakkında Cem Dikenel

Farklı Yazılar

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER “UZM. DR. ALİ AYDIN”

MİGRENİ TETİKLEYEN NEDENLER ” UZM. DR. ALİ AYDIN” Migren 10 yaş altı erkek çocuklarda, 10 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir